Menu Zamknij

Zakończenie rozbudowy Zakładu NGK CERAMICS Polska w Gliwicach


Zakończenie rozbudowy Zakładu NGK CERAMICS Polska w Gliwicach

Data publikacji: 16.10.2013

Pod koniec maja 2013 r. zakończyła się budowa drugiego Zakładu NGK CERAMICS Polska w Gliwicach. W nowej fabryce będą produkowane duże wkłady ceramiczne LSH (Large Size Honeyceram) wykorzystywane w silnikach diesla w większych pojazdach mechanicznych, takich jak samochody ciężarowe czy maszyny rolnicze. Według wstępnych założeń w nowym zakładzie znajdzie pracę około 200 osób.

 

 

Nowy zakład NGK CERAMICS to jedna z większych inwestycji japońskich zrealizowanych przez PROCHEM wspólnie z naszym strategicznym Klientem, firmą Takenaka Europe, która była generalnym wykonawcą tej inwestycji i nam powierzyła prace projektowe. To również wyjątkowa inwestycja pod względem czasu trwania jej realizacji, który wyniósł zaledwie 14 miesięcy, licząc od momentu przystąpienia do prac projektowych, aż do zakończenia prac budowlano-montażowych.

Prace projektowe rozpoczęły się w pierwszych dniach kwietnia 2012 r., pozwolenie na budowę wydane zostało w lipcu 2012 r., a budowa została zakończona i przekazana użytkownikowi, firmie NGK CERAMICS, pod koniec maja 2013 r. Obecnie trwają prace związane z zamaszynowieniem fabryki. Rozpoczęcie produkcji zaplanowane jest na styczeń 2014 r.

Drugi zakład NGK CERAMICS to inwestycja o dużym stopniu złożoności, z uwagi na skomplikowaną bryłę trzykondygnacyjnego budynku produkcyjno-magazynowego. Obiekt składa się z części produkcyjnej i magazynowej oraz części socjalno-biurowej. W skład inwestycji wchodzą również obiekty towarzyszące, infrastruktura podziemna, drogi i parkingi oraz tereny zielone. Całkowita powierzchnia budynku produkcyjnego wynosi ok. 24.600 m2, a działka, na której zlokalizowana jest inwestycja, liczy ok. 9 ha.

Dzięki właściwej organizacji procesu projektowania i dobrej współpracy zespołu projektowego z ekipą firmy Takenaka Europe (zarówno na etapie projektowania, jak i realizacji robót) udało się zrealizować ambitny harmonogram inwestycji. Po raz kolejny wspólne zamierzenie dwóch firm współpracujących ze sobą od ponad 10 lat zakończyło się sukcesem.