Menu Zamknij

Konferencja prasowa w PROCHEMIE


Konferencja prasowa w PROCHEMIE

Data publikacji: 02.08.2006

Konferencja prasowa zorganizowana była w związku z ogłoszeniem przez firmę informacji o podpisaniu nowego kontraktu z niemiecką firmą MAN Ferrostaal na projekt i budowę instalacji produkcji estrów metylowych kwasów tłuszczowych, realizowanej dla LOTOS Biopaliwa w Czechowicach.

 

Biopaliwa to w ostatnim okresie bardzo nośny temat w Polsce, stąd zainteresowanie dziennikarzy informacją o nowym zakładzie produkcji komponentów do biopaliw było bardzo duże. Na konferencji PROCHEM reprezentowali Prezes Zarządu Marek Garliński oraz Marek Kiersznicki – Dyr. ds. Sprzedaży i Marketingu, natomiast firmę MAN Ferrostaal Polska – Damian Garczorz.
Dla PROCHEMU to kolejny kontrakt dla sektora paliwowego, tym bardziej ważny, że realizowany jest w oparciu o światową technologię, szeroko stosowaną w Europie oraz USA, a pierwszy raz zastosowaną w Polsce. MAN bierze na siebie pełną odpowiedzialność za powodzenie projektu jako generalny wykonawca, m.in. dostarcza licencję i technologię, a także dostarczy wirówki i separatory (elementy instalacji decydujące o jakości produktów), natomiast do zakresu PROCHEMU należy projekt, pozostałe dostawy i realizacja „pod klucz”. Wartość kontraktu podpisanego przez firmę opiewa na 23,4 mln zł. Planowana wydajność instalacji to 100 tys. ton estrów rocznie, a termin oddania do użytku instalacji – luty 2008 r.

Prezes Marek Garliński wyraził nadzieję, że zakończona sukcesem współpraca z MAN Ferrostaal zaowocuje w przyszłości współpracą przy podobnych tematach, realizowanych wspólnie na innych rynkach. Dyr. Marek Kiersznicki w skrócie przedstawił dziennikarzom podstawowe informacje o PROCHEMIE, w tym projekty i realizacje z sektora paliwowego dla czołowych firm w Polsce i zagranicą oraz bieżące tematy realizowane dla klientów z innych branż. Przypomnijmy, że PROCHEM już wcześniej wykonywał projekty dla Grupy LOTOS. Początki tej współpracy sięgają lat 70-tych, a ostatnie kontrakty to instalacja nalewu paliw do autocystern („pod klucz”) oraz projekt i kompletacja dostaw dla instalacji „Merox”, produkującej paliwa lotnicze.

Pan Damian Garczorz – przedstawiciel MAN-a, zaprezentował zaś podstawowe informacje na temat zastosowanej technologii opracowanej przez ADM Oelmuhle Leer Connemann GmbH. Dziennikarzy w szczególności interesowało porównanie tej technologii z innymi, stosowanymi przy produkcji estrów oraz możliwości dalszego rozwoju rynku biopaliw w Polsce. Na zakończenie przygotowaliśmy dla naszych gości krótki pokaz możliwości modelowania przestrzennego przy użyciu oprogramowania PDMS, wykorzystywanego przez spółkę do trójwymiarowego projektowania dużych instalacji przemysłowych. PROCHEM należy do niewielkiego grona firm w Polsce, które posługują się tym narzędziem. Pokaz spotkał się z dużym zainteresowaniem.

Na zdjęciu (od lewej strony): Dyr. ds. Sprzedaży i Marketingu- Marek Kiersznicki (PROCHEM S.A.), Prezes Zarządu- Marek Garliński (PROCHEM S.A.) oraz przedstawiciel MAN Ferrostaal Polska- Damian Garczorz.