Menu Zamknij

Wyjątkowe wyróżnienie dla Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie


Wyjątkowe wyróżnienie dla Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie w konkursie architektonicznym Nagroda Roku SARP 2015

Data publikacji: 17.05.2016

Zaprojektowany przez PROCHEM zakład przemysłowy – ZTPO, znalazł się w gronie najlepszych i najciekawszych obiektów architektonicznych w Polsce.

 

 

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 13 maja 2016 r. w Pałacu Zamoyskich w siedzibie SARPU-u w Warszawie, architekci PROCHEMU odebrali wyróżnienie dla „Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie”. Zaprojektowany przez nas zakład został wyróżniony w konkursie Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych w 2015 roku. Celem tego prestiżowego konkursu jest wyłonienie architektonicznie najcenniejszych obiektów i w ten sposób promowanie najlepszej polskiej architektury powstającej na terytorium naszego kraju. Konkurs organizowany jest pod honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz honorowym patronatem Ministra Infrastruktury i Budownictwa, Pana Andrzeja Adamczyka.

Nagrody i wyróżnienia przyznawane są corocznie inwestorowi polskiemu i architektowi − autorowi (autorom) za wybudowany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i przekazany do użytku w minionym roku obiekt lub zespół obiektów o znaczących wartościach architektonicznych wzniesiony ze środków publicznych.

Odbierając dyplom Architekci PROCHEMU usłyszeli od przedstawiciela Jury słowa uznania:

„należą się Państwu szczególne gratulacje, gdyż w dziejach konkursu rzadkością jest, aby zauważony i wyróżniony został obiekt przemysłowy”.

Zazwyczaj do tego konkursu zgłaszane są i nagradzane obiekty użyteczności publicznej oraz budynki wielomieszkaniowe i jednorodzinne. To prestiżowe wyróżnienie ucieszyło zespół architektów PROCHEMU tym bardziej, że to jednak my projektujący fabryki, mamy świadomość skali trudności zagadnień projektowych w obiektach przemysłowych, która jest nieporównywalnie większa niż w przypadku budynków użyteczności publicznej i mieszkaniowych. Mamy nadzieję, że wyróżnienie dla ZTPO stanie się początkiem dobrej zmiany w sferze postrzegania architektury przemysłowej w naszym kraju, obudzi świadomość inwestorów, uzmysławiając im, że tego typu obiekt może również nieść ze sobą potencjał estetyczny i klasę, o które warto zabiegać.