Menu Zamknij

PROCHEM z nagrodą w Konkursie „Modernizacja Roku 2019”


PROCHEM z nagrodą w Konkursie „Modernizacja Roku 2019”

Data publikacji: 01.10.2020

23 września 2020 r. odbyła się ceremonia wręczenia nagród w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. Jedną z prestiżowych nagród uzyskał PROCHEM, jako wykonawca robót rewitalizacji budynków na terenie byłej kopalni Saturn w Czeladzi.

 

 

Nagrodę oraz statuetkę „Modernizacja Roku” dla PROCHEM S.A. w kategorii „Użyteczność publiczna” podczas finałowej gali na Zamku Królewskim w Warszawie odebrał Wiceprezes Zarządu Marek Kiersznicki. Przebudowa obiektów pokopalnianych, której rezultatem jest nowoczesne Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej w Czeladzi, została wybrana spośród 460 realizacji zgłoszonych do konkursu. Do ścisłego finału zostało zakwalifikowanych 76 obiektów. Tym bardziej cieszy fakt, że w tak licznym gronie najlepszych inwestycji modernizacyjnych w kraju obiekt realizowany przez PROCHEM osiągnął wyjątkowy sukces i ocenę najwyższą w swojej kategorii.

Kapituła konkursu podkreśliła śmiałe podejście do przebudowy budynków z innych epok oraz połączenie ich w jeden spójny kompleks. Jury w swojej ocenie doceniło również zachowanie tradycji górniczej regionu – zmodernizowane centrum stanowi pamiątkę górniczej przeszłości miasta Czeladź.

Inwestycja związana z rewitalizacją postindustrialnych zabytków Czeladzi obejmowała dwa budynki – dawnych warsztatów elektrycznych oraz transformatorów – znajdujące się na terenie byłej kopalni węgla kamiennego. Po modernizacji zostały one połączone przeszklonym, dwukondygnacyjnym łącznikiem, który efektownie podkreślił ich wyjątkowy oraz spójny charakter. Przeprowadzenie modernizacji budynków okazało się operacją skomplikowaną i wymagającą od PROCHEMU wyjątkowej elastyczności w realizacji prac budowlanych. Szczególnej uwagi wymagał zabytkowy, posiadający oryginalną ceglaną elewację budynek transformatorów. Mamy nadzieję, że nie będzie to ostatnia nasza inwestycja związana z modernizacją tego typu zabytków. Efekt końcowy prac, dodatkowo wyróżniony tytułem „Modernizacja Roku”, mobilizuje do kolejnych wyzwań związanych z rewitalizacją ciekawych obiektów – podkreśla Jarosław Stępniewski, Prezes PROCHEM S.A.

Inwestorem rewitalizacji budynków na cele Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej SATURN było Miasto Czeladź, a autorem projektu – Pracownia Projektowa AiM z Katowic.

Foto: www.modernizacjaroku.org.pl