Menu Zamknij

Krakowski ZTPO nominowany do najważniejszej architektonicznej nagrody w Europie


Krakowski ZTPO nominowany do najważniejszej architektonicznej nagrody w Europie

Data publikacji: 05.01.2017

W grudniu 2016 r. ogłoszona została lista nominowanych obiektów architektonicznych do prestiżowej nagrody Mies van der Rohe Award 2017. Niezwykle miło nam poinformować, że wśród 365 budynków z 260 europejskich miast, znalazła się również spalarnia w Krakowie zaprojektowana przez PROCHEM S.A.

 

 

Decyzją jury konkursu, na drodze eliminacji krajowych do nagrody zostało wytypowanych 10 obiektów z Polski. Wśród budynków wyróżniających się pod względem architektonicznym – głównie okazałych i wyjątkowych brył gmachów muzealnych czy pawilonów wystawowych, w tym roku jury dostrzegło również wartość i potencjał estetyczny w obiekcie przemysłowym. Można uznać, że nominacja Krakowskiego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów stała się niejako niespodzianką, ponieważ wyjątkowo rzadko w tego typu konkursach zauważane są obiekty przemysłowe czy infrastrukturalne.
Nominacja ta, to przede wszystkim niezwykle miłe wyróżnienie i zaszczyt dla architektów z PROCHEMU, w tym dla wiodącego projektanta Jakuba Baczyńskiego. Pozostali architekci nominowanego krakowskiego obiektu to autorzy koncepcji konkursowej, współpracujący z PROCHEMEM na etapie projektów wykonawczych: Michał Teller (Teller Architekci), Filip Łapiński (Łapiński Architekci), Bogusław Wowrzeczka (Manufaktura nr 1).

Mies van der Rohe Award to najbardziej prestiżowa i najważniejsza nagroda architektoniczna w Europie. Przyznawana jest w imieniu Komisji Europejskiej, a organizatorem konkursu jest Fundacja Miesa van der Rohe. Założeniem konkursu jest podkreślanie znaczenia prac architektów w rozwój pionierskich i innowacyjnych idei we współczesnej urbanistyce Europy. Wyróżniane są najbardziej wyjątkowe, ciekawe i innowacyjne obiekty pod względem zarówno architektonicznym, jak i funkcjonalnym. Nagroda przyznawana jest co dwa lata, od 1987 roku.

Ogłoszona lista nominowanych obiektów to dopiero początek zmagań konkursowych. Kolejnym etapem selekcji będzie tzw. krótka lista – czyli wybranie 40 obiektów. Dopiero na wiosnę przedstawiona zostanie oficjalnie finałowa piątka najlepszych europejskich budynków. Ogłoszenie laureata konkursu poprzedzą wizyty organizatorów na finałowych obiektach. Zwycięzcę tegorocznej edycji nagrody Mies van der Rohe poznamy w maju podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Barcelonie.

Warto przypomnieć, że laureatem poprzedniego konkursu Mies van der Rohe w 2015 roku był gmach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W tym roku, z niecierpliwością i nadzieją będziemy czekać na ogłoszenie wyników… może po raz drugi najcenniejsza architektoniczna nagroda trafi do obiektu w Polsce. Wyjątkowo mocno trzymamy kciuki za jedyny w swoim rodzaju nominowany przemysłowy obiekt w kraju – ekospalarnię odpadów w Krakowie. Zaprojektowany przez PROCHEM obiekt to bryła łącząca zarówno instalacje związane z procesem technologicznym spalania odpadów, a także wyróżniająca się charakterystyczną zewnętrzną stylistyką – kolorowymi pasami przypominającymi krakowskie stroje regionalne czy krajobraz poprzecinany kolorowymi polami.

Jednocześnie przypominamy, że architekci z PROCHEMU odebrali w maju 2016 roku wyróżnienie w najważniejszym architektonicznym wydarzeniu w Polsce – konkursie Nagród Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich. Krakowska spalarnia znalazła się w gronie najbardziej znaczących obiektów architektonicznych powstałych na terytorium naszego kraju.